Iнформацiя призначена для спецiалicтiв
 

Шкіра - зовнішній покрив організму людини, що захищає тіло від широкого спектра зовнішніх впливів, бере участь у диханні, терморегуляції, обмінних і багатьох інших процесах.


Крім того, шкіра представляє масивне поле рецепторів різних видів поверхневої чутливості (болю, тиску, температури і т. д.).


Є найбільшим людським органом.

Наша шкіра - це:

 • близько 5 млн. волосків;
 • загальна площа поверхні шкіри становить 1,5-2 квадратних метра;
 • містить 60% вологи, у дітей до 90%;
 • сто пір на кожен квадратний сантиметр;
 • двісті рецепторів на кожен квадратний сантиметр;
 • середня товщина шкіри 1-2 мм;
 • шкіра трохи грубіше і товще на підошвах, тонше і прозоріше на повіках;
 • вага шкіри без гіподерми становить 4-6% загальної ваги тіла;
 • в середньому вага ороговілої і знову відновленої шкіри протягом усього життя дорослої людини становить 18 кг.

Будова шкіри:

Шкіра складається з епідермісу, дерми і підшкірно-жирової клітковини (гіподерми).

 • Епідерміс включає в себе п'ять шарів епідермальних клітин. Самий нижній шар - базальний - розташовується на базальній мембрані і являє собою 1 ряд призматичного епітелію. Відразу над ним лежить шипуватий шар (3-8 рядів клітин з цитоплазматичними виростами), потім йде зернистий шар (1-5 рядів сплощених клітин), блискучий (2-4 ряди без'ядерних клітин, помітний на долонях і стопах) і роговий шар, що складається з багатошарового зроговілого епітелію. Епідерміс також містить меланін, який забарвлює шкіру і спричиняє ефект засмаги.
 • Дерма, або власне шкіра, являє собою сполучну тканину і складається з 2-х шарів - сосочкового шару, на якому розташовуються численні вирости, що містять у собі петлі капілярів і нервові закінчення, і сітчастого шару, що містить кровоносні і лімфатичні судини, нервові закінчення, фолікули волосся, залози, а також еластичні, колагенові і гладком'язові волокна, що надають шкірі міцності і еластичності.
 • Підшкірно-жирова клітковина складається з пучків сполучної тканини і жирових скупчень, пронизаних кровоносними судинами і нервовими волокнами. Фізіологічна функція жирової тканини полягає в накопиченні та зберіганні поживних речовин. Крім того, вона служить для терморегуляції і додаткового захисту статевих органів.

Функції шкіри

 • захисна (бар'єрна) захищає організм від дії механічних і хімічних чинників, ультрафіолетового випромінювання, проникнення мікробів, втрати і потрапляння води ззовні
 • терморегуляторна за рахунок випромінювання тепла і випаровування поту
 • участь у водно-сольовому обміні за рахунок потовиділенням
 • екскреторне виведення з потом продуктів обміну, солей і ліків
 • депонування крові. В судинах шкіри може перебувати до 1 літра крові
 • ендокринниа і метаболічна - синтез і накопичення вітаміну D, а також гормонів
 • рецепторна - завдяки наявності численних нервових закінчень
 • імунна - захоплення, процесінг і транспорт антигенів з подальшим розвитком імунної реакції

Фактори, що впливають на шкіру

 • Правильне щоденне харчування і підтримка нормальної мікрофлори кишечнику впливає на стан всіх органів і систем людини. Важливо не тільки правильно харчуватися, але і нормалізувати роботу кишечника і печінки. Оскільки ці органи виконують важливу функцію в засвоєнні нових поживних елементів. Найбільш корисним елементом для кишечника є клітковина - складова частина рослинної їжі, яка не перетравлюється в організмі, але грає величезну роль у його життєдіяльності. Очищає шлунково-кишковий тракт і підсилює його діяльність, що в результаті чинить благотворний вплив майже на всі розлади травлення. Джерелом клітковини можуть бути фрукти, овочі та біологічні добавки до їжі. Вживання кисломолочних продуктів натурального походження також сприяє поліпшенню мікрофлори. Регулярне збалансоване харчування: сніданок, обід і вечеря - бажано проводити в один час. Переїдання білків, жирів, вуглеводів, шкідливі звички - порушують функції роботи печінки і також чинять негативний вплив на стан шкіри. Не найкращою їжею для шлунка є вживання рідини (сік, чай, кава, вода) відразу після їжі або паралельно з прийомом їжі. Ця звичка порушує природний процес травлення і сприяє забрудненню кишечника і, отже, шкіри.
 • Надмірне вживання ліків, особливо антибіотиків. По-перше, через це порушується природна мікрофлора кишечника і поживні елементи не затримуються в організмі, або залишаються гнити в організмі, забруднюючи кров і погіршуючи стан шкіри.
 • Сонце. У той час, як невеликий вплив сонячних променів, особливо якщо користуватися гарними захисними засобами, корисно для нашого організму (під впливом сонця виробляється життєво важливий для нас вітамін D), необмежений вплив променів UVA і UVB просто вбивчий для нас. Проникаючи глибоко в шкіру, промені руйнують важливі складові клітин. Колагенові і еластичні волокна в шкірі висихають, тверднуть і більше не зв'язують вологу. Зневоднення шкіри неминуче призводить до появи зморшок. До того ж у клітинах шкіри з'являються так звані вільні радикали, що руйнують ферменти і протеїни шкіри. Чим ще шкідливо часте і надмірне загоряння? Ультрафіолет змушує клітини шкіри ділитися швидше, а значить швидше старіти. Порівняйте хоча б шкіру на долонях і на верхній частині рук - місця, прикриті від сонця, старіють значно повільніше. За своє бажання похвалитися рівним бронзовим загаром після відпустки доведеться розплачуватися передчасним старінням шкіри.
 • Екологія. Другим за значимістю зовнішнім фактором дерматологи називають погану екологію. Смог промислових підприємств, вихлопні гази, викиди в атмосферу багатьох шкідливих хімікатів чинять такий же негативний вплив на шкіру, як і ультрафіолет. Якщо ви живете у великих мегаполісах або в південних широтах нашої неосяжної батьківщини, більш ретельно очищуйте, живіть і зволожуйте шкіру.
 • Куріння. Краде молодість нашої шкіри куріння, як активне, так і пасивне. Куріння сприяє прискореному утворенню зморшок, тому що позбавляє наш організм вітаміну С, який просто необхідний і дуже важливий для утворення колагену. Якщо ви не можете кинути палити, забезпечте свій організм достатньою кількістю вітаміну С.
 • Опалення. Настільки ж небажаним є використання кондиціонерів і центрального опалення. Здавалося б, вони придумані, щоб оберігати нас від холоду або спеки, а насправді негативно впливають на шкіру, сильно висушуючи її. Якщо у вас на роботі і вдома працює кондиціонер, а взимку надто жарко від опалення, намагайтеся більш ретельно зволожувати шкіру.
 • Вологість, низькі температури, вітер. Не варто скидати з рахунків і вплив таких чинників, як вологість, низькі температури і вітер. Вітер в поєднанні з низькими температурами і підвищеною вологістю призводить до сильного пересушування шкіри. Вона лущиться і викликає відчуття дискомфорту. Пил і бруд, підняті вітром, осідають на шкірі, забруднюють її, закривають пори, і вона набуває хворобливого землистого відтінку. Шкіра перестає дихати і реагує появою вугрів або прищів. Низька вологість в жаркому кліматі не тільки не додає вологи шкірі, а, навпаки, відбирає її. Висока вологість призводить до інтенсивної роботи сальних залоз, що робить шкіру надмірно жирною. Тому на нашу шкіру в рівній мірі негативно впливають і високі, і низькі температури. Вплив природи можна нейтралізувати, якщо постійно доглядати за шкірою, очищати і зволожувати її.

Корисно для шкіри

 • Пийте більше води. Вода зволожує і очищає ваш організм від шлаків, забезпечує нормальне функціонування всіх систем, поліпшує обмін речовин. У результаті, ви отримаєте здоровий колір обличчя і добре зволожену шкіру. Саме проста вода без газів так діє на наш організм, а ніякі соки, а тим більше газовані напої.
 • Налягайте на фрукти. Вони містять багато антиоксидантів, які допомагають боротися з вільними радикалами, речовинами, що утворюються в організмі в результаті впливу несприятливих умов навколишнього середовища і стресу. Саме через вільні радикали ваша шкіра виглядає тьмяною і втомленою.
 • Додайте жири. Забудьте про дієти без вмісту жиру. Недолік останніх веде до того, що шкіра стає сухою і подразненою. Зверніть увагу на здорові жири, вони ж ненасичені, які містяться, наприклад, в оливковій олії, жирних видах риб, мигдалі і т.п.
 • Знизьте вживання кофеїну. Кофеїн - речовина сечогінна. Іншими словами, при вживанні кофеїновмісних напоїв, ваш організм не встигає отримати вологу, вона швидко виводиться. Кофеїн міститься не тільки в каві, але і в чорному і зеленому чаї. Одна-дві чашки кофеїновмісних напоїв ще допустимі, а ось більше - тільки на шкоду шкірі.
 • Збільшити вживання бета-каротину. Цей вітамін міститься в помаранчевих фруктах і овочах, захищає шкіру від шкідливого впливу сонячних променів.
 • Збільшити вживання селену. Мінерал збільшує еластичність шкіри, захищає шкіру від шкідливого впливу сонячних променів. Селен містять: цільнозернові культури, яйця, часник.
 • Вітамін E покращує структуру шкіри, сприяє зменшенню зморшок. У день вам необхідно 400мгр. вітаміну.
 • Уникайте алкоголю. Він викликає зневоднення організму, і як результат тьмяний колір обличчя і сухість шкіри, набряки і припухлості. Алкоголь розширює судини і викликає прилив крові в шкіру обличчя, що неприпустимо, якщо ви схильні до такого захворювання шкіри, як розацея.
 • Ніяких зайвих калорій. У довгостроковій перспективі зайві калорії викликають збільшення маси тіла і розтяжки на шкірі.
 • Вітамін C широко використовується в різних засобах по догляду за обличчям. Однак, вітамін чинить корисну дію і зсередини, захищаючи шкіру від дії сонячних променів і вільних радикалів Найбільше вітаміну С: в цитрусових, ягодах, шпинаті та помідорах.
 • Сон. Якісний сон - це краса і молодість вашої шкіри. Косметологи радять спати не менше восьми годин, цей сон так і називається: «сном краси». До того ж важливо, не скільки ви спали, а якість вашого сну. Якщо ви спите без пробуджень, без нічних походів до холодильника, якщо після сну ваша шкіра стає рожевою і гладенькою, зникають круги під очима, а ваше тіло сповнене енергії і бадьорості, значить ваш сон дуже якісний. Якщо ні, то варто розібратися, що заважає вам добре спати ночами. Причини можуть бути різні: невдало вибране місце для сну; шум, холод або, навпаки, підвищена температура; зайве світло; брак вітамінів; щільна вечеря; стреси або проблеми; кава і т. д. Намагайтеся змінити свій спосіб життя або звички, заплануйте щоденні прогулянки перед сном (хоча б протягом півгодини), займайтеся спортом, намагайтеся лягати спати завжди в один і той же час. Відомо, що прийом деяких медикаментів також може викликати безсоння. Спробуйте приймати трав'яні чаї перед сном: валеріана або звіробій. Прекрасним снодійним вважається магній. Додатковий прийом 100-200 мг магнію перед сном здатний зняти нервозність і збудливість, наблизити приємний сон. Якщо ваші проблеми, пов'язані з порушенням сну, тривають досить довго, можливо у вашому організмі бракує гормону мелатоніну. Саме цей гормон, який виробляється шишкоподібною залозою, відповідає за нашу готовність до сну. Включіть в свій раціон наступні продукти, які містять в собі достатню кількість мелатоніну: сир, арахіс та інші горіхи; яйця, молоко, м'ясо індички і філе яловичини; інжир, моркву, помідори, петрушку; рис, вівсянку і кукурудзу. Надмірне світло, що потрапляє в очі, зменшує виробництво цього гормону сну. Перевірте, можливо світло, що світить на Вас з вікон або з кімнат, заважає вам заснути. При стійких порушеннях сну краще проконсультуватися з лікарем. І ніколи не чекайте, що проблема вирішиться якось сама по собі.

За матеріалами: efamily.ru

Як шкіра дихає і чим харчується

Четверта частина всієї крові циркулює в шкірі, постачаючи їй все необхідне для утворення молодих клітин і для підтримки активних: кисень для "дихання" шкіри (точніше, в якості палива для обміну речовин в шкірі), енергопостачальні вуглеводи (наприклад, глікоген ), пептиди та амінокислоти для утворення протеїну, жири (ліпідами), вітаміни і мікроелементи.

Артеріальні судини в шкірі утворюють поверхневу і глибоку мережі. Перша розташована на рівні основи сосочків шкіри; друга - на границы власне шкіри і підшкірної клітковини. Поверхнева артеріальна мережа з'єднується з глибокою. Велике значення для забарвлення шкіри має розподіл судин. Чим ближче судинна сітка до поверхні шкіри, тим яскравіше рум'янець.

Клітини епідермісу харчуються лімфою, яка проникаэ з власне шкіри. У шкірі є велика кількість нервових закінчень. Нерви також утворюють у шкірі дві мережі, що йдуть паралельно судинним; в епідермісі вони закінчуються нервовими волокнами і вільними закінченнями. Чутливість шкіри дуже велика, оскільки, крім нервів, в підшкірній жировій клітковині розташовуються ще спеціальні нервові апарати. Вони передають відчуття тиску, дотику, холоду і тепла. Нерви та нервові апарати шкіри пов'язують її з усіма внутрішніми органами і мозком.

В принципі шкіра може обійтися і без зовнішнього підживлення. Однак є тут одна тонкість - у всякому разі, у відношенні верхньої шкіри. Оскільки епідерміс, на відміну від нижніх шарів, не має власних кровоносних судин, йому доводиться отримувати живлення від капілярів в сосковидного пограничного шару дерми. Тісне зубчате зчеплення обох шарів шкіри, що гарантує гарне постачання, з роками стає все більш плоским і слабким. Це може призвести до недостатнього надходження в верхню шкіру кисню і поживних речовин. Компенсувати цей дефіцит - одне з найважливіших завдань косметики.

Як шкіра оновлюється

Зародковий шар особливо важливий, оскільки саме тут постійно виникають молоді клітини. Протягом 28 днів вони просуваються до поверхні шкіри, втрачаючи при цьому клітинне ядро. І вже плоскими, "мертвими" лусочками кератину вони утворюють нарешті видимий поверхневий шар шкіри, так званий роговий шар. Ороговілі клітини відпадають в процесі щоденного тертя при митті, витиранні і т. п. (кожен день по два мільярди!) І постійно замінюються знизу іншими. Цей процес називається регенерацією. Протягом трьох-чотирьох тижнів вся верхня шкіра повністю оновлюється. Якщо цей цикл діє безперебійно і без перешкод, верхня шкіра чудово захищає нижні шари - дерму і підшкіру. Поверх дерми розташовується шар верхньої шкіри, який, у свою чергу, підрозділяється на п'ять різних шарів. З самого низу зародковий шар утворює молоді кератинові, пігментні та імунні клітини. Протягом 28 днів вони переміщаються вгору і стають при цьому все більш плоскими. І нарешті у вигляді сухих лусочок без ядра вони утворюють захисний роговий шар товщиною приблизно 0,03 мм.

Процес лущення лежить в основі багатьох косметичних процедур, які сприяють посиленому відторгненню самого поверхневого рогового шару епідермісу, наприклад при видаленні веснянок, пігментних плям і ін

Шкіра - кліматичний пристрій

У шкірі закладені нервові закінчення і нервові апарати, що сприймають температурні подразнення. Холод сприймається швидше, ніж тепло. Однак і холод і тепло відчуваються неоднаково на різних частинах тіла. Найменш чутлива до холода і тепла шкіра обличчя, найбільшою чутливістю характеризується шкіра кінцівок. Про чутливості шкіри до температурних подразнень свідчить той факт, що шкіра відчуває різницю в температурі на 0,5 ° С.

Шкірі ми зобов'язані тим, що температура тіла здорової людини залишається постійною на рівні близько 37 градусів - незалежно від температури навколишнього середовища. Вона регулює обмін тепла між організмом і зовнішнім середовищем. Теплорегуляція залежить від нервової системи. Подразнення нервів викликає розширення або звуження судин; при звуженні тепло затримується в організмі, при розширенні відбувається велика віддача тепла.

Втім, ця "гімнастика судин" може призвести до появи на обличчі червоних прожилок, а саме коли шкіра ніжна і сполучні тканини занадто слабкі, щоб підпирати зовні тонкі стінки судин. Судини залишаються розширеними і просвічують крізь шкіру.

В тепловіддачі значну роль відіграють потові залози. В середньому людина виділяє від 600 до 900 мл поту на добу. Випаровування з поверхні шкіри викликає зниження температури тіла. При зниженні зовнішньої температури тепловіддача знижується, при підвищенні - посилюється.

Хоча косметика головним чином стурбована шкірою обличчя, важливо знати завдання шкіри як органа для здоров'я організму в цілому. Тим більше, що на шкірі обличчя завжди позначається порушення її функцій.

Шкіра тісно пов'язана з усіма органами і системами організму. Вона виконує ряд найрізноманітніших функцій, пов'язаних з обміном речовин. Вона виводить шлаки, бере участь у водно-сольовому, вуглеводному і білковому обміні. Доведено її велике значення в роботі імунної системи.

Шкіра - орган п'ятого почуття

Разом з очима, вухами, ротом і носом шкіра належить до п'яти органам почуттів. Вона не тільки найбільший, але і самий чутливий орган серед них. Вона миттєво сповіщає нас про гаряче, госте, холодне. Своєю неймовірною чутливістю шкіра зобов'язана крихітним чуттєвим утворенням, рецепторам тиску, холоду і теплоти, вільним нервовим волокнам і іншим сенсорам в сполучній тканині і дермі. Вони безпосередньо пов'язані через нервові шляхи з головним і спинним мозком. Там доставлена інформація миттєво оцінюється, перетворюючи її в відчуття, а при необхідності і в дії.

Шкіра - хімічна лабораторія

 • під впливом сонячного світла шкіра синтезує вітамін Д. Він відповідає за те, щоб в організмі було достатньо кальцію для утворення кісток, а також для багатьох інших процесів обміну речовин
 • під подразнюючим впливом світла інші спеціальні клітини перетворюють амінокислоти до тих пір, поки не виникне барвник меланін. Цей пігмент в якості "природної парасольки" захищає шкіру від ультрафіолетового опромінення і від його руйнівного впливу на клітини
 • деяких ензими шкіри здатні активізувати відповідні гормони. Наприклад, кортизон в шкірі перетворюється на ще більш дієву речовина гідрокортизон, а чоловічий статевий гормон тестостерон - в дигідро-тестостерон. У цій формі він сенсибілізує коріння волосся і сальні залози і може стати причиною випадання волосся, засалювання шкіри і утворення вугрів (хвороба, звана акне)

За матеріалами: kleo.ru


ПАТ «Фармак» ©

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-03/89610 від 19.11.2010 р. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63.
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю

восстановление микрофлоры кишечника, пребиотик, пробиотики, как повысить иммунитет, як підвищити імунітет, аллергия у детей, профилактика аллергии, дисбактериоз, дисбактериоз симптомы, лечение дисбактериоза кишечника, вздутие кишечника, хронический запор, хронічний закреп , запор у ребенка, закреп у дитини, понос у ребенка, понос у дитини, лактиале, лактіалє