Iнформацiя призначена для спецiалicтiв
 

Дисбактеріоз - кількісні та якісні зміни кишкового мікробіоценозу


Дисбактеріоз кишечника виникає в результаті порушення рівноваги кишкової мікрофлори з-за різних причин.


Основними проявами дисбактеріозу є болі, діарея, метеоризм.

Що таке дисбактеріоз?

У здоровому і нормально функціонуючому організмі людини у різному співвідношенні присутні як корисні, так і патогенні або хвороботворні мікроорганізми. Причому перевага сил на боці корисної мікрофлори (оптимальне співвідношення). Але при несприятливих умовах, мова про які піде нижче, може порушуватися це співвідношенні на користь патогенної мікрофлори. Дисбактеріозом називають такий стан організму людини, яке супроводжується порушеннями мікробіологічного складу або іншими словами - мікрофлори (мікробіоти) в слизовій оболонці і у просвіті кишечника. Основна маса мікроскопічних організмів кишечника закріплюється на його слизовій оболонці і утворює специфічні мікробні колонії чи спільноти. Незначну частину цих мікробних колоній кишечника можна спостерігати в просвіті кишечника. Але такі, незакріплені на слизовій оболонці кишечника, мікроорганізми нестабільні за рахунок його перистальтики і моторики і швидко вимиваються з організму.

Перш за все, такі дисбактеріальні порушення можуть спостерігатися в товстому кишечнику, який є основним базовим місцем локалізації більшості мікроорганізмів. Дисбактеріальні порушення кишечника людини мають змішаний характер. Це пояснюється тим, що кількісний та якісний склад мікробіологічного середовища організму, такий же унікальний, як відбитки пальців, тісно пов'язані між собою і зміни одного обов'язково ведуть до змін в іншому. Такий зв'язок між кількісним і якісним складом мікробів, закріплених на слизовій оболонці всіх відділів кишечника людини пов'язаний з тим, що робота всіх мікрорганізми в колоніях високоорганізована і спеціалізована і функціонує, як злагоджений механізм.

Причини дисбактеріозу

Причини через які виникає дисбактеріоз кишечника можуть бути різними. Сюди входять кишкові інфекційні захворювання гострої і хронічної форми, а також зараження кишечника різного роду паразитами затяжного характеру (наприклад, гельмінтами - аскаридоз - і мікоплазмами). Але в першу чергу, нормальне кількісне і якісне співвідношення в бактеріальних колоніях мікробіоти викликається прийомом антибіотиків, що знищують не тільки хвороботворні мікроорганізми кишечника, але і корисну бактеріальну флору, без якої організм не в змозі нормально функціонувати. Наприклад, прийом таких антибіотиків широкого спектру дії, як "Ампіокс".

Також знищує або значно порушує нормальне функціонування бактеріальної флори кишечника і неконтрольований прийом сильнодіючих лікарських засобів. Це стосується, наприклад, прийому нестероїдних протизапальних знеболюючих жарознижуючих препаратів, таких популярних і широко використовуваних (наприклад, в період сезонного грипу), як аспірин, парацетамол та ібупрофен (як у чистому вигляді, так і комбінованих лікарських препаратах, які їх містять, типу "Еффералган" , "Колдрексу", "Солпадеїну" та інших).

Також причиною виникнення дісбактеріальних порушень у кишечнику можут бути хіміотерапія та опромінення при онкологічних захворюваннях, прийом цитостатиків, порушення в роботі імунної системи (наприклад, таке захворювання, як "червона вовчанка"), різні стресові ситуації, які мають гострий або, особливо, хронічний характер, нераціональное неякісне одноманітне харчування, що викликає виснаження; гормональна перебудова організму (наприклад, період статевого дозрівання у підлітків або клімактеричний період у жінок).

Дисбактеріоз у дітей

У дітей порушення бактеріальної флори кишечника, яка стає стабільною і здатною самостійно функціонувати тільки після закінчення першого півріччя життя, може виникати після неблагополучних пологів, що викликають гіпоксію і, як наслідок, порушення в роботі центральної нервової системи. Також дисбактеріальні порушення можуть з'являтися при пізньому післяпологовому годуванні або при передчасному впровадженні штучного годування, при гінекологічних захворюваннях у матері дитини (наприклад, грибкове зараження "молочниця") при алергічних захворюваннях (наприклад, таких як алергічний дерматит).

Симптоми дисбактеріозу

Симптомами дисбактеріозу можуть служити різноманітні порушення в роботі всього шлунково - кишкового тракту. Це і підвищене газоутворення в кишечнику (метеоризм), і порушення всмоктування їжі в слизовій оболонці тонкого кишечника, і порушення перистальтики і моторики кишкового тракту (запори або діарея), і порушення роботи шлунка (наприклад, езофагіт або рефлюкс), і як наслідок цього - неприємний запах з ротової порожнини, і тривала так звана субфібрільна температура (37 - 37,2 градуса) інші стани шлунково - кишкового тракту, що викликають дискомфорт.

Порушення бактеріальної рівноваги в кишечнику людини веде до зміни стану і всіх інших органів в організмі і провокує виникнення різних супутніх захворювань дисбактеріозу або ускладнень. Наприклад, виснаження організму в результаті порушення всмоктування поживних речовин в товстому кишечнику, яке в свою чергу, виникає через неповноцінне розщеплення білків, жирів і вуглеводів мікробними колоніями кишечника на прості складові.

У більшості хворих при дисбактеріозі кишечника виникають як кількісні, так і якісні зміни нормальної мікрофлори. Дисбактеріоз кишечника проявляється підвищеною кількістю кишкової палички зі слабко вираженими ферментативними властивостями (> 10%), появою лактозонегативних ентеробактерій (> 5%), гемолізіруюшіх ешерихій та ін

Захворювання дисбактеріозом має чотири етапи. Це: діарея (або будь-які інші порушення моторики і перестальтику кишечника), стеаторея (порушення всмоктуваних жирів у тонкому кишечнику), виснаження (втрата ваги при звичайному раціоні живлення) та недокрів'я (або анемія, нестача заліза в організмі).

Діагностика дисбактеріозу

Перед лікуванням дисбактеріозу потрібно провести дігностіку, яка може бути двох видів: більш тривалий бактеріологічна - протягом тижня (коли шляхом вирощування на живильних середовищах, визначаються види відсутніх бактерій) і більш оперативний - визначення метаболітів або летючих жирних кислот - протягом кількох годин.

Профілактика дисбактеріозу

Профілактика дисбактеріозу включає в себе раціональне харчування (передусім, достатнє вживання кисло-молочних продуктів, багатих корисними бактеріями), прийом пробіотиків (препаратів, що містять концентрований склад корисної мікрофлори кишечника), вести здоровий спосіб життя, своєчасне звернення до гастроентеролога при перших симптомах дисбактеріозу, відновлення мікрофлори кишечника після прийому антибіотиків та протизапальних лікарських препаратів.

Лікування дисбактеріозу

Лікування дисбактеріозу проводиться за кількома напрямками.

По-перше необхідна і точна діагностика і усунення першопричини хвороби, або це надмірний прийом антибіотиків, отруєння або інфекційне захворювання.

Після усунення причини лікування проводиться препаратами - пробіотиками, що містять ті бактерії, яких не вистачає (вважається, що в разі успішного лікування ці бактерії приживаються і розмножуються до необхідного рівня). Одночасно використовуються замісні препарати - ферменти хімічних реакцій травлення, які в нормі ферментуються мікрофлорою, а також препарати, що пригнічують розвиток конкурентів корисної мікрофлори (мікроскопічних грибів).

Додатково для усунення симптомів мальабсорбції та диспепсії - порушень травлення - використовують замісні шлункові та (або) кишкові травні ферментні препарати.

Іноді, одночасно з антибактеріальною терапією антибіотиками (особливо пеніцилінами) або сульфаніламідами призначають антигрибкові антибіотики (наприклад, Ністатин) з метою профілактики дисбактеріозу, а також лікування шкірного дисбактеріозу, особливо при тривалій антибактеріальній терапії.

Як правило, одночасно з пре- та пробіотиками призначаються ферментні препарати, сорбенти (білий вугілля, активоване вугілля, смекта, поліфепан і т. д.) та інші препарати - так як дисбактеріоз не захворювання, а лише частина інших захворювань, відповідно, необхідна детоксикація організму та лікування основного захворювання.

Вигодовування грудним молоком захищає дітей від дисбактеріозу.

Залежно від зміни оптимального кількісного та якісного співвідношень мікроорганізмів можна поділити на такі види: початковий, що сформувався, глибокий, повний.

  • Початковий дисбактеріоз характеризується наступними співвідношеннями основних мікроорганізмів: біфідобактерії від 80 до 50 бактерій, лактобактерії 5-15, кишкова і синьогнійна палички 20-30.
  • Сформованний дисбактеріоз можна визначити по наступних співвідношеннях: біфідобактерії 50-30 бактерій, лактобактерії 15-35, інші мікроорганізми більше 50.
  • Глибокий дисбактеріоз можна виявити за наступними параметрами: біфідобактерії становлять усього 30-10 бактерій, лактобактерії 50 і більше та інші мікроорганізми становлять понад 50 клітин.
  • Повний дисбактеріоз дуже часто виявляється у хворих на СНІД, або після тривалого прийому антибіотиків за наступними показниками: біфідобактерії становлять всього 5 - 0 бактерій, лактобактерії менше 50, а інші мікроорганізми становлять понад 50 від усієї кількості мікроорганізмів.

ПАТ «Фармак» ©

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-03/89610 від 19.11.2010 р. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63.
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю

восстановление микрофлоры кишечника, пребиотик, пробиотики, как повысить иммунитет, як підвищити імунітет, аллергия у детей, профилактика аллергии, дисбактериоз, дисбактериоз симптомы, лечение дисбактериоза кишечника, вздутие кишечника, хронический запор, хронічний закреп , запор у ребенка, закреп у дитини, понос у ребенка, понос у дитини, лактиале, лактіалє