Iнформацiя призначена для спецiалicтiв
 

Імунітет - властивість живих організмів запобігати проникненню чужорідних молекул в клітини організмів, розпізнавати їх, руйнувати і виводити з організму.


Імунна система - підсистема, яка об'єднує органи і тканини, які захищають організм від захворювань, ідентифікує і знищує пухлинні клітини і патогени, розпізнає безліч різноманітних збудників: від вірусів до паразитичних черв'яків, і відрізняє їх від біомолекул власних клітин.

Імунітет - це складна багаторівнева захисна реакція організму у відповідь на агресивну зовнішню дію, яка може порушити цілість та стійкість організму. Такими агресивними для організму агентами можуть виступати: хвороботворні мікроорганізми, отрути, що виділяються мікробами при загибелі, різноманітні віруси, власні клітини організму (наприклад, канцерогенні (ракові) або при аутоімунних реакціях, коли організм перестає впізнавати свої здорові клітини), паразитарні клітини (наприклад, мікоплазми), тканини або кров донора і т.д. Імунітет ще називається імунною відповіддю.

Імунітет може бути двох видів: вроджений або видовий (наприклад, несприйнятливість до деяких хвороб тварин) і набутий (наприклад, після перенесеного захворювання або щеплення). Набутий імунітет в свою чергу може бути: активним (після хвороби) і пасивним (вакцинація).

Імунітет - це третій глибинний бар'єр, після шкіри зі слизовою оболонкою (перший бар'єр) і корисної мікрофлори (другий бар'єр). Перші два рівні захисту нашого організму називають природним неспецифічним захистом. У такій реакції у відповідь задіяно багато органів і тканин, які називають імунною системою. Імунна система включає в себе основні і другорядні органи, які тісно взаємопов'язані і не можуть якісно функціонувати одне без одного.

Імунні органи

До основних імунним органів належать кістковий мозок і тимус (або вилочкова залоза), а до другорядних - селезінка, лімфатичні вузли та лімфоїдна тканина під умовною назвою MALT (мигдалики, апендикс, брижжейка і т.д.). У кістковому мозку утворюється до 80% імунних клітин (наприклад, при смертельній дозі опромінення його ін'єкція може повністю відновити роботу імунітету). У основних органах імунітету утворюються основні клітини імунної відповіді - В-лімфоцити (кістковий мозок) і Т-лімфоцити (тимус).

Механізм дії

Головними дійовими особами імунітету називають: антитіла (або імуноглобуліни), антигени та імунні клітини. Антитіла - це специфічні білки, здатні нейтралізувати чужорідне втручання. Антигени - це самі агресивні агенти, які при попаданні організм автоматично викликають утворення антитіл. До інших імунним клітинам відносять: Т-і В-лімфоцити, макрофаги (вони поглинають чужорідну клітку), гранулоцити декількох видів та інші. У нормі імунітет саморегулюється і налаштовується в оптимальному для організму режимі.

Механізм роботи імунної системи складний і зводиться до наступного. Оборона організму ведеться комплексно на декількох рівнях - клітинному і гуморальному (тобто відбувається в рідкому середовищі - крові, лімфі або тканинній рідини). На клітинному рівні, при чужорідному втручанні будь-якого роду, тимус (вилочкова залоза) включає клітинний імунітет, коли починають вироблятися активні клітини (фагоцити), які захоплють і знищують антигени. На нанорівні (гуморальному, молекулярному) починають вироблятися спеціальні білки крові - імуноглобуліни або антитіла. З іншого боку, паралельно основній роботі по знешкодженню антигенів, в рідинах організму можуть вироблятися спеціальні руйнівні для антигенів ферменти, а самі клітини, наприклад, можуть виробляти руйнівний противірусний білок - інтерферон і т.д.

Причини зниження імунітету

Причин погіршення імунітету може бути декілька: вроджені (генетичні або спадкові) зміни, критичні гормональні періоди, посттравматичні стани, крововтрати, хронічні хвороби, виснаження, отруєння та інфекційні хвороби і т.д.

Придушувати і руйнувати імунітет можуть: стреси (особливо, хронічні), тривалі хронічні інфекційні захворювання, гіподинамія, нерегулярне і одноманітне харчування, зловживання лікарськими препаратами та ін

Ознаками порушення імунітету можуть бути: алергії, часті застуди (ГРВІ або ГРЗ), поява хронічних повторюваних і важко виліковних захворювань.

Зміцнення імунітету

Зміцнювати імунітет можуть: здоровий спосіб життя (повноцінне і правильне харчування (наприклад, вживання рафінованих продуктів, типу цукру, ослабляє імунітет, а багате вітамінами, мінералами і корисними молочно-кислими бактеріями - навпаки, зміцнює), 8-годинний нічний відпочинок, рухливість, відмова від згубних звичок, гартування), прийом іммунотоніков (настоянка елеутерокока або ехінацеї, прополіс, спіруліна).


ПАТ «Фармак» ©

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-03/89610 від 19.11.2010 р. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63.
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю

восстановление микрофлоры кишечника, пребиотик, пробиотики, как повысить иммунитет, як підвищити імунітет, аллергия у детей, профилактика аллергии, дисбактериоз, дисбактериоз симптомы, лечение дисбактериоза кишечника, вздутие кишечника, хронический запор, хронічний закреп , запор у ребенка, закреп у дитини, понос у ребенка, понос у дитини, лактиале, лактіалє