Iнформацiя призначена для спецiалicтiв
 

Відомо, що більше половини всіх мікроорганізмів, які утворюють мікрофлору людини, населяють шлунково-кишковий тракт.


З них більша її частина перебуває в кишечнику людини, де мікроорганізми закріплюються на слизовій оболонці у вигляді колоній різноманітного складу, переважно бактерій.


Мікробіологічна флора кишечника регулює роботу всього організму і якщо виникає дисбаланс в її роботі, то це неминуче веде до хвороб.

Що таке мікрофлора кишечника?

Мікрофлора кишечнику або мікробіота являє собою колонії добре організованих і вузькоспеціалізованих мікроскопічних організмів, які налічують більше сотні видів, в першу чергу, бактерій. Вона називається мікробіотою. Мікробіота закріплюється на слизовій оболонці кишечника і утворює на ній щільну своєрідну біологічну плівку. Мікробіота або мікрофлора своєю збалансованою роботою підтримує нормальну життєдіяльність всього організму. Вона знаходиться в симбіотичних, тобто постійних, взаємовигідних і незамінних відносинах - динамічній рівновазі - зі своїм господарем - людиною. Мікрофлора слизової оболонки кишечника здатна самостійно відновлюватися і підтримувати якісну і кількісну рівновагу серед своїх численних колоній. Симбіотичні відносини між людиною і мікроорганізмами, що живуть в слизовій його кишечника, дозволяють обом існувати в оптимальному режимі, надаючи успішний опір дії агресивного навколишнього середовища, що постійно змінюється.

Існування цього мікросвіту зі своїми специфічними законами ще не до кінця зрозуміле і вимагає подальшого вивчення. Вивченням цього питання займається гастроентерологія та мікробіологія.

Відділи кишечника і їх бактеріальний склад

Кишечник людини представлен двома відділами - тонким і товстим кишечником. Кожен з них в свою чергу поділяється на підвідділи. Так, тонкий кишечник має: 12-палу, худу і клубову кишки, а товстий кишечник складається зі сліпої, ободової, сигмоподібної і товстої кишок. Кожен з цих відділів має свою - унікальну за складом і кількістю - мікрофлору. Наприклад, у слизовій оболонці тонокого кишечника живуть колонії дріжжеподібних грибів, бактероїдів, біфідобактерій. Але тут міститься незначна кількість мікроорганізмів через ферментм(ензими), шлункових і жовчних кислот. Найрізноманітніша і численна мікрофлора зустрічається в товстому кишечнику (лактобактерія, кишкова паличка, коки).

Функції мікрофлори кишечника

Основною функцією мікрофлори кишечника (мікробіоти) називають утворення та підтримання динамічної рівноваги в мікробних колоніях та узгоджена їх взаємодія з макроорганізмом. Цей процес називається колонізаційною резистентністю. Саме така своєрідна екологічна мікросистема може успішно відбивати атаки хвороботворних мікроорганізмів зовнішнього середовища. Коли стан екосистеми порушується - виникає збій у всіх системах і органах.

Крім того, нормальна мікрофлора кишечника виконує найрізноманітніші і важливі для повноцінної роботи організму задачі: захисну (придушення хвороботворних мікроорганізмів), імуномоделюючу (участь у виробленні антитіл для імунної відповіді при інфекції), синтезуючу (утворення вітамінів - К, С, РР, В2, В6, В12), нормалізуючу (перистальтика кишечника). Також мікроорганізми кишечника беруть участь у розщепленні речовин - білків, жирів, вуглеводів і целюлози, у всмоктуванні (вітамін Д, залізо, кальцій), і створюють кисле середовище для обміну жовчних кислот та інше.

Мікробіота (мікрофлора) кишечника відіграє найважливішу роль в нормальному і злагодженому функціонуванні всіх систем організму. Вона - незамінна ланка в ланцюзі хімічних реакцій, що постійно відбуваються на всіх мікро-і макрорівнях організму, створюючи тим самим надійний захист і забезпечуючи баланс для всієї макросистеми - людини.

Порушення мікрофлори кишечника

На мікрофлору кишечника впливають: неповноцінне або несбалансоване харчування, хвороби (наприклад, порушення ферментоутворення), стреси, вживання лікарських препаратів (в першу чергу - антибіотиків). Будь-яке порушення рівноваги мікробіоти веде до дисбактеріозу кишечника - розбалансованості роботи мікробних колоній. А це, в свою чергу, подібно до ланцюгової реакції, викликає патологічні зміни в усіх органах і системах організму.

Як відновити мікрофлору кишечника?

Відновлення порушеної мікрофлори кишечника має включати в себе ряд комплексних заходів. Сюди в першу чергу відноситься дієтичне збалансоване і повноцінне харчування, а також застосування лікарських препаратів. Харчування має враховувати особливості роботи перистальтики кишечника і містити достатню кількість молочно-кислої мікрофлори. Медикаменти в цей період повинні стабілізувати роботу всіх органів шлунково-кишкового тракту. Рішення про застосування антибіотиків (для пригнічення росту патогенних бактерій) повинен приймати тільки лікар. Показаний прийом пробіотиків. Слід нормалізувати регулярну роботу кишечника (в першу чергу, товстого) для чого слід пити достатню кількість рідини і вести рухливий спосіб життя. Також потрібно проводити профілактичні антипаразитарні курси лікування (глисти, патогенні гриби) і курси з своєчасного очищення печінки і крові (наприклад, жовчогінні збори, карболонг).


ПАТ «Фармак» ©

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-03/89610 від 19.11.2010 р. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63.
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю

восстановление микрофлоры кишечника, пребиотик, пробиотики, как повысить иммунитет, як підвищити імунітет, аллергия у детей, профилактика аллергии, дисбактериоз, дисбактериоз симптомы, лечение дисбактериоза кишечника, вздутие кишечника, хронический запор, хронічний закреп , запор у ребенка, закреп у дитини, понос у ребенка, понос у дитини, лактиале, лактіалє