Iнформацiя призначена для спецiалicтiв
 

Стрес (від англ. Stress - тиск, натиск; гніт; навантаження; напруга) - неспецифічна (загальна) реакція організму на вплив (фізичний або психологічний), що порушує його гомеостаз, а також відповідний стан нервової системи організму (або організму в цілому).

У медицині, фізіології, психології виділяють позитивну (еустрес) і негативну (дистрес) форми стресу.

За характером впливу виділяють нервово-психічний, тепловий або холодовий, світловий, антропогенний та інші стреси.

Яким би не був стрес, «хорошим» або «поганим», емоційним або фізичним (або тим і іншим одночасно), вплив його на організм має загальні неспецифічні риси.

Механізм стресу

Поряд зі специфічними відповідями організму на той чи інший вплив, є загальні реакції, пов'язані з активністю гормональної системи. Сельє показав, що в спеку і холод, в горі і радості, при травмі і сексі кора надниркових залоз виділяє певні гормони, які допомагають людині пристосовуватися до різких змін навколишнього середовища, чим би вони не були викликані. Сельє назвав це явище «адаптаційним синдромом» і з'ясував, що він протікає в три стадії, які розгортаються як єдиний процес. Це стадія тривоги, стадія резистентності (адаптації) і стадія виснаження. Якщо стрес протікає в рамках перших двох стадій - тоді все нормально, такий стрес навіть корисний для організму. Якщо ж захисних сил організму недостатньо, тоді наступає третя стадія виснаження адаптаційних резервів, а це вже прямий шлях до хвороби.

Псіхологічсекій або емоційний стрес і його значення

Психологічний або емоційний стрес - це комплексна реакція людини на особливості взаємодії між особистістю і навколишнім світом. Він включає в себе як первинні емоційні та поведінкові реакції на екстремальні дії біологічної чи соціального середовища, так і фізіологічні механізми, що лежать в їх основі. А.М. Вейн більше двох десятиліть тому писав, що «основні хронічні поточні захворювання нашого часу виникають на тлі емоційного неблагополуччя, гострого або хронічного емоційного стресу».

К. Судаков зазначав, що «на основі емоційних стресів формуються психосоматичні захворювання: неврози, порушення серцевої діяльності, артеріальна гіпертензія, виразкові ураження шлунково-кишкового тракту, імунодефіцити, ендокринопатії і навіть пухлинні захворювання». За оцінками деяких західних експертів, до 70% захворювань пов'язані з емоційним стресом. В Європі щорічно вмирає більше мільйона чоловік внаслідок стресогенних порушень функцій серцево-судинної системи (Lannone V., 1990).

Стресори нашого часу

Найбільш типовими стрессорами сьогоднішнього часу є: виробничі стресори (інформаційні перевантаження, робота з великою часткою відповідальністю в умовах дефіциту часу та ін); стресори психосоціальної мотивації (різного роду змагання, конкурси, захист диплома, здача іспиту); стресори перемог і поразок (в кар'єрі, спорті, особистому житті); стресори роз'єднання (конфліктні ситуації, сварки, загроза тощо); стресори обмежень (різні захворювання, тюремна ізоляція, сексуальна дисгармонія, голод), фізичні стресори (хірургічні втручання, медичні процедури, травми , фізичні навантаження); інформаційні стресори (повідомлення в засобах масової інформації про війни, катастрофи, тероризм); стресори, пов'язані з політичними подіями останнього часу, нестабільним економічним становищем, безробіттям, невпевненістю в завтрашньому дні. Наслідком всіх вищеперелічених стресорів стали так званий синдром хронічної втоми (схожість симптоматики з простудним захворюванням, "грип молодих кар'єристів"), психосоматичні захворювання, що зустрічаються в практиці лікарів загального профілю, і психічні розлади невротичного рівня.

Психосоматичні захворювання і стрес

Психосоматичні захворювання - це хвороби, у розвитку яких провідну роль відіграють психологічні фактори, в тому числі і психологічний стрес. Класичний набір психосоматичних захворювань включає в себе бронхіальну астму, гіпертонічну хворобу, тиреотоксикоз, виразкову хворобу 12-палої кишки, неспецифічний виразковий коліт, нейродерміт, ревматоїдний артрит і ряд інших хвороб. Психологічні чинники грають важливу роль і при інших захворюваннях: мігренях, ендокринних розладах, злоякісних новоутвореннях. Однак варто розрізняти справжні психосоматози, виникнення яких визначається психічними чинниками і лікування яких має бути спрямоване насамперед на їх усунення і корекцію (психотерапія і психофармакологія), і інші захворювання, включаючи інфекційні, на динаміку яких психічні і поведінкові чинники справляють істотний вплив, змінюючи неспецифічну резистентність організму, яка при цьому не є першопричиною їх виникнення. Існує кілька гіпотез, що пояснюють походження психосоматичних захворювань.

За матеріалами: no-stress.ru і < a href = "http://www.medicusamicus.com/" target = "_blank"> medicusamicus.com


ПАТ «Фармак» ©

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-03/89610 від 19.11.2010 р. Виробник ПАТ «Фармак», 04080, м.Київ, вул. Фрунзе 63.
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини та т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю

восстановление микрофлоры кишечника, пребиотик, пробиотики, как повысить иммунитет, як підвищити імунітет, аллергия у детей, профилактика аллергии, дисбактериоз, дисбактериоз симптомы, лечение дисбактериоза кишечника, вздутие кишечника, хронический запор, хронічний закреп , запор у ребенка, закреп у дитини, понос у ребенка, понос у дитини, лактиале, лактіалє